فروش آجر سفال بدون شوره در رشت

آجر سفال چیست؟

آجر سفال بدون شوره در رشت و کاربرد آن در ساختمان سازی

آجر سفال بدون شوره در رشت یکی از آن مصالحی است که از دیرباز در صنعت ساختمان کاربرد داشته است. امروزه از آجر به شکل آجر نما در نمای خارجی ساختمان ها و آجر سفالی برای دیوارچینی استفاده می شود.

در نماهای باستانی ایرانی از آجر به عنوان مصالح اصلی ساختمانی استفاده می شده که آجرهای رسی فراوان ترین و باقدمت ترین آن هاست.

در این مطلب می خواهیم به معرفی آجر سفال بپردازیم و معایب و مزایای استفاده از این مصالح ساختمانی پرکاربرد را مورد بررسی قرار دهیم.

آجر سفال بدون شوره در رشت

آجر سفال بدون شوره در رشت چیست و در چه مراحلی از ساخت و ساز کاربرد دارد؟

آجر سفال بدون شوره در رشت نوعی محصول سفالی است که به صورت استاندارد برای ساخت و ساز استفاده می شود. آجرسفال گروهی از محصولات ساختمانی است که به صورت صنعتی تولید شده و جایگزین سنگ شده است.

آجرسفال به صورت دستی و صنعتی تولید می شود که ماده اصلی آن خاک رس، سیل یا ترکیبی از این دو می باشد که در کوره پخته می شود تا دوام و سختی کافی را داشته باشد.

آجرسفال به شکل مکعب مستطیل توپر، سوراخدار، توخالی و قطعات نازک تولید می شود. آجر سفال را برای ساختن دیوار های باربر, تیغه های جداکننده, طاق ضربی بین تیرآهن ها, نمای خارجی و داخلی و سقف های تیرچه بلوک به کار می برند.

برای استفاده در کف ساختمان ها از آجرسفال بزرگتری با نام ختائی بهره می برندکه سایز آن به بزرگی 25*25*5 یا بزرگتر می باشد.

درحال حاضر بیشترین کاربرد آجرسفال در مرحله دیوارچینی برای ساختن تیغه های جداکننده می باشدکه برای اجرای آن از بلوک های سوراخ دار استفاده می شود.

 

آجر سفال بدون شوره در رشت

تولید آجر سفال بدون شوره در رشت از صفر تا صد

مراحل ساخت و تولید آجر سفال بدون شوره در رشت با استخراج مواد از معدن شروع می شود. معدن مورد نظر باید از قبل به لحاظ کیفیت مورد بررسی قرار بگیرد. بعد از استخراج مواد , خاک موردنظر را از سنگ ها و مواد خارجی جداسازی می کنند و با آب زدن به خاک آن را تبدیل به گل می کنند. مرحله بعدی فرم دادن این گل در دستگاه میکسر بعد از هواگیری کامل می باشد. گل توسط این دستگاه کاملا فشرده شده و در قالب قرار می گیردو بعد از برش به قسمت خشک کن حمل می شود.

استخراج خاک و استخراج از معدن برای آجرسفال

برای خشک کردن این قالب های سفالی باید دقت شود که میزان رطوبت و مقاومت به حد مناسب برسد چون اگر خشت به صورت تر وارد کوره شود ترک می خورد و از بین می رود و کوره هم به علت شوک حرارتی خراب می شود.

در پایان نوبت به پخت خشت ها می رسد که در حرارت بسیار بالا در زمان مشخص پخته می شوند تا سفت و سخت شده و اکسید کربن آن متصاعد شود. تولید تیغه یا بلوک سفالی در این مرحله تمام شده و آماده فروش و بارگیری می باشد.

آجر سفال بدون شوره در رشت

بلوک سفالی، مزایا و معایب آن

یکی از دلایل مهمی که سازندگان استفاده از بلوک سفالی را به بلوک های سیمانی و هبلکس و…ترجیح می دهند, ارزان بودن آن است. قیمت پایین این مصالح ساختمانی اصلی ترین مزیت بلوک سفالی می باشد. از دیگر مزایای بلوک سفالی یا آجر سفال می توان مقاوم بودن در برابر آتش, عایق بودن, استحکام کافی و اتصال مناسب به سازه های فلزی و بتنی را نام برد.

آجرسفال معایبی هم دارد که از مهمترین آنها امکان بروز ترک در سطح گچ , وزن سنگین بلوک ها, زمان اجرای طولانی و نیاز به لایه ضخیم تر گچ و خاک است.

دیوارچینی با آجر سفال بدون شوره در رشت

با توجه به نوع اجرا و ساختمان موردنظر تعداد پرسنل متغیر است , ولی حداقل 3تا4 نفر شامل یک استادکار و 2تا3 کارگر مورد نیاز است.بعد از شروع کار با توجه به سرعت پیشرفت می توان تعداد پرسنل را افزایش داد.به طور میانگین هر گروه 3تا4 نفره می توانند در روز 40 متر مربع را با آجرسفال دیوارچینی کنند.

آجر سفال بدون شوره در رشت

انواع آجر

  •  آجر معمولی
  •  آجرنما
  •  آجر مهندسی
  •  آجر نسوز
  •  آجر ماسه ـ آهکی
  •  آجر بتنی
  •  آجرهای مخصوص که عبارتند از : آجر سفال یزد، آجر سفالین، آجر سفال آذربایجان، آجر سفالین تهران، آجر سفال سقفی، آجر سفال مشهد، آجر سفال مازندران، آجر سفالی یزد، آجر سفال اصفهان، آجر رسی.