بهترین آجر سفال برای سقف چیست

اطلاعاتی درباره آجر سفال برای سقف

آجر سفال برای سقف که به آجر سفالی نیز مشهور است یکی از  پر مصرف ترین نوع مصالح سنتی در دیوارچینی های ساختمان است. بلوک سفالی از خاک رس و آب در قالب‌های سوراخدار در اشکال و ابعاد مختلف تولید می‌شود. بلوک های سفالی یکی از پر مصرف ترین و حائز اهمیت ترین مصالح ساختمانی در صنعت ساختمان سازی می باشد. به طور معمول به دو صورت مورد استفاده ی ساختمان سازان در صنعت ساخت و ساز قرار می گیرد. اول بلوک سفال سقفی ، که در سقف ساختمان از آن استفاده می شود که معمولا با نام سقف تیرچه بلوک آن را می شناسیم و دوم بلوک های سفالی دیواری که در ساخت دیوارها از آن ها استفاده می شود.

کاربرد آجر سفال برای سقف

جنس بلوك هاي سفالي سقفي از سفال مي باشد . اين بلوك ها به صورت تو خالي و مشبك در اندازه هاي مختلف در بازار عرضه شده و مورد استفاده ي ساختمان سازان قرار مي گيرد .

بلوك هاي سفالي سقفي در حقيقت فاصله ي بين دو تيرچه را در سقف پوشش مي دهند. گاه ساختمان سازان بلوك هاي فومي و يا سيماني را جايگزين اين نوع بلوك در اجراي سقف در پروژه های خود مي كنند.

آجر سفال برای سقف

نقش اصلی بلوک های سفالی در سقف ساختمان

آجر سفال برای سقف به منظور یک عوامل پرکننده در مابین دو تیرچه در سقف مورد استفاده قرار می گیرد. جنس این بلوک ها از سفال بوده به صورت توخالی در بازار عرضه می شوند. به طور کلی باید گفت که بلوک سفالی  یک مصالح پوششی در سقف می باشد.

خصوصیت آجر سفال برای سقف

بلوک های سفالی کاملا طبیعی و سالم هستند، می توانند گرما را ذخیره کنند. این بلوک ها به راحتی در فضایی که از آن استفاده شده است قادر به ایجاد توازن و تعادلی در میزان رطوبت و دمای محیطی می باشد. به گفته ی پیتر تاپلر تحلیلگر محیط زیست، استفاده از بلوک های سفالی علل الخصوص بلوک های مورد استفاده در دیوار، می تواند به داشتن یک محیط مطلوب از نظر اقلیم کمک کند. بلوک های سفالی عایق حرارتی، دارای خاصیتهای حفظ انرژی، عایق صوتی و نسوز هستند .

آجر سفال برای سقف

معایب بلوک های سفالی سقفی در مقایسه با یونولیت کدام اند؟

بلوک های سفالی مورد استفاده در سقف منجر به بالا رفتن وزن ساختمان به نسبت استفاده از یونولیت می شود. هزینه ی آن در مقایسه با یونولیت بالاتر است. عایق صوتی و حرارتی ضعیف تری نسبت به یونولیت می باشد. از لحاظ اجرایی به دلیل مشکل حملی که این سفال ها دارند نیاز به زمان بیشتری در هنگام  اجرا دارند. در نتیجه در اجرای بلوک سفال سقفی باید به معایب آن توجه کرد.

مشخصات آجر سفال برای سقف

بلوک های سفالی با توجه به نوع کاربردی که در ساختمان دارند با ضخامت ۵ تا ۲۰ سانتی متر مورد استفاده قرار می گیرند.  غالبا سفال های با کیفیت دارای رنگ یکنواخت هستند و هنگام برخورد دو بلوک سفالی باهم باید صدای زنگ از آن ها برخواسته شود .

آجر سفال برای سقف

چند مزایای مهم دراستفاده از بلوک های سفالی در ساختمان سازی :

  • مزایای مهم در استفاده از بلوک های سفالی در ساختمان سازی
  •  بلوک های سفالی عایقی مناسب در مقابل صدا و حرارت هستند .
  • بلوک های سفالی  مقاومت بالایی در برابر آتش سوزی دارند و به راحتی در مقابل آتش سوزی تغییر شکل نخواهند داد .
  • هم بستگی مناسب بلوک های سفالی با ملات در اجرا .
  • استفاده از بلوک های سفالی هم در دیوار چینی و هم در سقف چینی .
  • بلوک های سفالی از نظر اقتصادی مقرون به صرفه هستند و می توانند توجه ساختمان سازان را در این راستا جلب کنند .
  • بلوک های سفالی دارای ابعاد مشخص و یکسانی هستند .

آجر سفال برای سقف

سطح بلوک های سفالی به چه صورت است ؟

سطح بلوک های سفالی صاف نیست و در سطح آن شیارهایی وجود دارد که وجود این شیار ها این بلوک ها را حائز اهمیت کرده است. در مرحله ی اجرا اتصال بلوک های سفالی با سازهای بتنی و فلزی با وجود این شیارها و ملات های موجود امکان پذیر می شود .

آیا بلوک های سفالی می توانند بارهای ساختمان را تحمل کنند ؟

قطعات سفالی و بلوک سفال سقفی در ساختمان به هیچ عنوان نمی توانند بارهای وارده به ساختمان را تحمل کند. لذا در استفاده از این مصالح در ساختمان سازی باید حتما این مسئله را در نظر گرفت. به طور کلی باید دانست که در مصالح ساختمانی بلوک های سفالی جز مصالح غیر قابل باربر دسته بندی می شوند .

آجر سفال برای سقف